Get Adobe Flash player
Czech Danish English French Polish Russian Ukrainian

 «  < Czerwiec 2016 >   »
PWSCPSoN
24

Biuletyn

Zapisz się do naszego biuletynu informacyjnego aby dostawać go bezpośrednio na skrzynkę pocztową

 

Spotkanie na Uniwersytecie Zielonogórskim

 

W dniu 6 maja br. na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się spotkanie poświęcone budownictwu zarówno współczesnemu jak i obiektom już od dawna eksploatowanych.

Dużo uwagi poświęcono formom zawłaszczania przestrzeni , racjonalnemu wykorzystaniu przestrzeni tak publicznej jak i niepublicznej przyjmując często realizację celów  prywatnych jako ważniejszą. W trakcie dyskusji poruszono wbudowywanie w zabudowę staromiejską obiektów o nowoczesnej architekturze, sytuowaniu nowoczesnych budynków bezpośrednio w otoczeniu obiektów zabytkowych o szczególnych walorach kulturowych.

Na przykładzie obu stolic województwa lubuskiego poruszono problemy i próbowano wypracować formę zahamowania dewastacji przestrzeni, tworzeniu enklaw zieleni, skwerów o zharmonizowanej z otoczeniem formy architektonicznej (pamiętając o innych). Długo dyskutowano o braku studiów przedprojektowych, analizach programowych czy braku stanowisk architektów miejskich.  

W spotkaniu wzięli udział m.in.  prof. zw. dr hab. inż. Tadeusz Biliński z Instytutu Budownictwa UZ, mgr inż. arch. Jerzy Kaszyca reprezentujący LOIIB w Gorzowie Wlkp. oraz inż. Mirosław Maciejewski Dyrektor Biura LIB w Zielonej Górze.

Strony postanowiły kontynuować rozmowy wykorzystując doświadczenie zainteresowanych oraz dążąc do nagłaśniania tematów związanych z poruszaną problematyką oraz hasłowo „problemem 30+”, jak również tematem jak przywracać organizację przestrzeni zabudowanej, często zdewastowanej oraz czy łatwiej wybudować nowy obiekt czy trudniej wykonać renowację obiektu budowlanego.