Get Adobe Flash player
Czech Danish English French Polish Russian Ukrainian

 «  < Czerwiec 2016 >   »
PWSCPSoN
24

Biuletyn

Zapisz się do naszego biuletynu informacyjnego aby dostawać go bezpośrednio na skrzynkę pocztową

 

Nowa stara koparko-ładowarka JCB

 

b_150_100_16777215_00_images_jcb_535.jpgNiedawno firma JCB obchodziła siedemdziesiąte urodziny, które uczciła w niezwykły sposób. Z okazji jubileuszowego roku lub maszyny producenci sprzętu budowlanego często wypuszczają na rynek limitowaną serię jakiegoś pojazdu, która wyróżnia się niezwykłym wzornictwem, mocą, funkcjami itp. Prawdopodobnie nikt nie wpadł jednak na taki pomysł, jak JCB, który dosłownie powrócił do przeszłości, prezentując koparko-ładowarkę 3CX stylizowaną na model z lat 70.

JCB to brytyjski producent maszyn budowlanych znany przede wszystkim z koparko-ładowarek. Jego nazwa pochodzi od inicjałów założyciela, Johna Cyrila Bamforda, który zapoczątkował działalność tuż po II wojnie światowej, wykorzystując zezłomowane pojazdy wojskowe do produkcji pierwszych maszyn. Początkowo były to przyczepy-wywrotki. Pierwsza koparko-ładowarka powstała w 1953 r.; w tym samym roku pojawiło się także znane dziś logo firmy. Od tego czasu JCB wyprodukował ponad 600 koparko-ładowarek, które sprzedawano w 120 krajach i uchodzi za największego ich producenta. Na Wyspach Brytyjskich nazwa firmy stała się nawet synonimem tej maszyny. Do JCB należą 22 fabryki, z czego połowa znajduje się poza granicami Wielkiej Brytanii, w tym w USA, Indiach i Brazylii.

Limitowana edycja wspomnianego jubileuszowego modelu koparko-ładowarki 3CX obejmuje 70 egzemplarzy. Jest to maszyna wzorowana na jednym z popularniejszych modeli lat 70 – 3CIII, a jej kolorystyka znacznie różni się od współczesnej: nie jest żółto-czarna, lecz ma czerwone łyżki i koła oraz białe kabiny. Nie dajmy się jednak zmylić: ta koparko-ładowarka tylko z zewnątrz wygląda na czterdziestoletnią. Nowa-stara 3CX jest napędzana silnikiem JCB Ecomax o mocy 109 KM, dostosowanym do normy emisji spalin Tier 4 Final. Ciekawostką jest fakt, że jej kabina jest wyposażona nawet w ekspres do kawy.

Każda firma lubi obchodzić jubileusze, a JCB w dodatku organizuje je tak, że trudno o nich zapomnieć. Przykładem jest wyprodukowanie milionowej maszyny, które świętowano dwa lata temu. Z tej okazji na głównej siedzibie firmy w Rochester zawisło gigantyczne zdjęcie o powierzchni przekraczającej 900 m2, przedstawiające milionowy produkt – koparkę gąsienicową JS220.